Reklama, wyczerpawszy możliwości klasycznych mediów takich jak ulotki, reklamy czy bilbordy, coraz częściej wykorzystuje nowe, bardziej zaawansowane technologie, by przyciągnąć zainteresowanie klienta. W ten nurt doskonale wpisuje się Video mapping przestrzenny, który z powodzeniem rozwija się od dobrych kilku lat, i wszystko na to wskazuje, że staje się potężnym narzędziem nie tylko artystycznym, ale również marketingowym.
Specjaliści od PR oraz marketingu, wiedząc jak praca z dźwiękiem i obrazem łatwo przykuwa uwagę publiczności, wykorzystują mapping 3D do budowania świadomości marki oraz promowania nowego produktu lub usługi. Działacze społeczni i polityczni dostrzegają w nowych technologiach możliwości wzbogacenia kampanii wyborczych i wizerunkowych.
Video mapping pozwala na tworzenie surrealistycznych krajobrazów na wszelkiego rodzaju powierzchniach statycznych poprzez złudzenie optyczne i ruch. Integralna częścią obrazu jest dźwięk, który umożliwia wykreowanie audio-wizualnej narracji. Każde tego typu wydarzenie przyciąga spore grono widzów, a tym samym nowych potencjalnych klientów, stanowiących wyjątkowo atrakcyjny target dla reklamodawców. Jednak oprócz treści reklamowej, video mapping w marketingu zapewnia przede wszystkim niezapomniane doznania, jest chwilą w której artysta prezentuje swoje umiejętności zamieniając budynek w multimedialne show.
Ciekawym przykładem takiego podejścia był mapping w trakcie konkurus Moscow Art Vision, kiedy to co kilka projekcji na 2 minuty pojawiał się mapping kinder niespodzianki, do którego nie chciał się przyznać żaden z uczestników ;)
Oprócz standardowego video mappingu na fasadach budynków, możliwe jest ożywienie dowolnego obiektu, przedmiotu, gadżetu reklamowego, lub innej niestandardowej powierzchni mapowalnej spełniającej konkretne potrzeby danej marki. To ciekawa forma promocji oraz wyeksponowania produktu na wszelkiego rodzaju imprezach jak targi, festiwale, eventy firmowe itp. Jako autor wielu mappingów na różnych powierzchniach, doceniam starania ekip kreatywnych, nie wartościując przekazu ich pracy.
Polecam sprawdzić videomapping samochodu BMW, zaprzyjaźnionej ekipy Sila Sveta
Doskonałym uzupełnieniem projekcji jest wprowadzenie elementów interaktywnych, tworzących wyjątkowe i wciągające doświadczenie multi-sensoryczne. Dzięki programowaniu możliwa jest interakcje widza z projekcją i jego bezpośrednie zaangażowanie w tworzenie obrazu. Poprzez dotyk, gest, dźwięk lub urządzenie mobilne widz może wpływać na wyświetlaną wizualizację. Współpraca artystów nowych mediów z agencjami interaktywnymi, to doskonała okazja by rozwijać się oraz prezentować swoją pracę szerokiemu gronu odbiorców.