Skip to main content

Warsztaty z wirtualnej rzeczywistości dla młodzieży w Lubaczowie.

By 20 stycznia, 20201 lutego, 2020nowe media, sztuka współczesna, VR

Warsztaty dla młodzieży w Lubaczowie o tym jak opowiedzieć historię miasta w wirtualnej rzeczywistości.

Warsztaty zorganizowane przez Miejski Dom Kultury w Lubaczowie były wprowadzeniem do sztuki opowiadania historii w wirtualnej rzeczywistości.

Storytelling w VR,

Storytelling w VR, to nic innego jak opowiadanie historii w przestrzeni 360.
Celem warsztatów było przybliżenie tego pojęcia w kontekście stworzenia aplikacji VR dla Miasta Lubaczowa.
Na warsztatach młodzież miała okazję zobaczyć przykłady opowiadania historii z nową technologią ale nie obyło się też bez przejażdżki wirtualnym rollercoasterem.
Opowiadanie historii w wirtualnej rzeczywistości to zamykanie odbiorcy w bańkach, w przeciwieństwie do filmu czy animacji gdzie historia to seria planszy pojawiających się jedna za drugą. Tworząc aplikację VR myślimy jak prowadzić odbiorcę przez wydarzenia i gdzie skupić jego uwagę w momencie kiedy ten ma pełną swobodę oglądania świata.

przykładowa animacja 360 opowiadająca historię bez słów

Motywem przewodnim warsztatów było opowiedzenie historii miasta za pomocą wirtualnych pocztówek. Dzięki współpracy z Dariuszem Sałekiem ( Muzeum Kresów w Lubaczowie ) dostaliśmy materiały historyczne oraz dawne pocztówki ukazujące dzieje miasta. Warsztaty z wirtualnej rzeczywistości miały na celu opracowanie szkicu historii miasta, która sięgała aż 1374 r. Rozmawialiśmy o tym jakie aplikacje VR są „wygodne”, a które mogą stanowić problem dla potencjalnego odbiorcy. Poruszyliśmy tematy gier komputerowych jak i filmów czy animacji. Zaprezentowałem środowisko do tworzenia aplikacji VR czyli Unreal Engine 4. Uczestnicy warsztatów widzieli wszystkie prezentowane aplikacje na żywo w goglach 3D jak również na projektorze.
Na warsztatach młodzież poznała różne typy aplikacji VR , zastosowania edukacyjne, medyczne ale też te najbardziej popularne, czyli rozrywkowe.

Efektem warsztatów z opowiadania historii w wirulentnej rzeczywistości była aplikacja VR na okulary Oculus GO opowiadająca historię miasta.

Aplikacja VR – historia miasta Lubaczów

Warsztaty tworzenia animacji VR 360 pomogły stworzeniu wirtualnego spaceru w okularach VR , któremu towarzyszy komentarz lektora opowiadającego historię. Dzięki stworzonej prezentacji odwiedzający muzeum miasta mogli zobaczyć jakie zmiany zaszły w mieście na przestrzeni lat (np. które budynki zniknęły z przestrzeni miasta) oraz poznać najważniejsze wydarzenia historyczne z nim związane.