Skip to main content

Na czym polega video mapping 3D

By 30 kwietnia, 201315 kwietnia, 2016artykuły, nowe media, video mapping 3d
na czym polega video mapping

Na czym polega video mapping? Video mapping 3d czy też mapping przestrzenny jest nową formą video artu, tworzony jest głownie przez środowiska vjskie i grupy projektowe zafascynowane nowymi mediami.
Najprościej rzecz ujmując to rozświetlanie trójwymiarowych obiektów i ich elementów za pomocą  światła projektorów.

Na filmie przykładowe projekty naszej grupy:

Projektant  wybiera obiekt, który staje się tłem do jego pracy i wykorzystując następnie rożnego rodzaju oprogramowanie potrafi wyizolować elementy tego obiektu tak, by świecąc, zmieniły się w coś wyjątkowego.
Najbardziej popularną formą mappingu są projekcje na budynkach, wykorzystujące bardzo jasne projektory sceniczne, które pozwalają zamienić szare ściany zamku czy fabryki w multimedialny show. Istotnym elementem dobrego mappingu jest jego synchronizacja z dźwiękiem, tak by muzyka lub inne dźwięki stymulowały dodatkowy błysk lub ruch.

Projekcje na białym sześcianie:

cube mapping

Festiwale mappingu i tego typu eventy stały się medium w prezentowaniu nowych form. Niepowtarzalność tych pokazów dodaje im dodatkowego smaczku i skupia duża grupę lokalnych odbiorców. Ciężko opisać to wrażenie, kiedy olbrzymi budynek rozświetla się kolorami, a fragmenty jego fasady zaczynają wirować w rytm muzyki.
Na festiwalach projekcje zwykle wyświetlane są kolejno i to jedyna szansa, aby doświadczyć ich na żywo. Można powiedzieć, że uszyte na miarę wizualizacje są unikalne zarówno w swej formie jak i sposobie prezentacji, ponieważ nigdy się nie powtórzą.

Fragmenty festiwalu Kernel – Włochy 2012

Mapping przestrzenny przybiera niezwykle rożne formy. W obecnych czasach nie wystarczy już użyć kilku animacji, aby zaskoczyć odbiorców. Dobre realizacje zrzeszają całkiem spore grupy ludzi począwszy od muzyków, którzy swą prace starannie synchronizują z programistami, animatorami i grafikami 3d. Tego typu kooperacja daje niesamowite efekty i zróżnicowany charakter pracy, a to wszystko dla tych kilku minut na wybranym festiwalu.
Taki projekt skupia w sobie wiedzę z obsługi programów graficznych 2D, 3D, montażu video i animacji oraz programowania wizualnego. Najlepsze prace zwykle nagradzane są symbolicznie w porównaniu do ilości pracy i wiedzy jaka dysponują osoby przygotowujące to multimedialne widowisko.

Mapping jest formą, której należy bacznie przyglądać się pod kątem zastosowań marketingowych. W Polsce na kampanie z użyciem tej formy sztuki decydują się obecnie tylko najwięksi gracze, głównie ze względu na wysokie koszty realizacji i rozmach. Ceny takich produkcji wahają się od 10 nawet do 100 tysięcy złotych. Przekłada się to jednak na wiele publikacji i darmowy szum medialny wokół eventu. W 2013 roku już 25% Polaków posiada smartphony z dobrą kamera i dostępem do sieci, owocuje to setkami zdjęć i filmami rozprzestrzeniającymi się kanałami społecznościowymi.

Już w niedługiej przyszłości możemy spodziewać się projekcji w witrynach sklepowych, na stoiskach targowych lub na fasadach klubów.  W 2011 roku powstała świetna  stała ekspozycja video mappingowa w Hali Stulecia (Wrocław), gdzie show można oglądać codziennie ( przeczytaj więcej o historii video mappingu w Polsce ). To z pewnością wyjątkowa forma przyciągnięcia uwagi przechodniów i prosty sposób, by coś zwykłego zmieniło się nie do poznania, choćby na kilka chwil.

Konstrukcja tła strukturalnego pod Live VJ mapping na koncercie Kamp!

Mappingi są tak rożne jak ich wykonawcy, od projekcji video przez zautomatyzowane show zaprogramowane w aplikacjach komputerowych. Projekcje eksperymentalne pojawiają się na roślinach, pomnikach czy samochodach podczas targów motoryzacyjnych. Dlaczego warto zwrócić uwagę na mapping? Projekcje zmieniają zwykłą rzeczywistość w pełne barw i tańczące do muzyki show, idealne aby przyciągnąć widza czy potencjalnego klienta i na długo zapaść w pamięć.