Do stworzenia aplikacji VR 360 opowiadającej historię miasta w wirtualnej rzeczywistości zostałem poproszony przez Dom Kultury w Lubaczowie. Celem projektu było zaprezentowanie w ciekawy sposób historii miasta dla celów edukacyjnych i promocyjnych. Projekt stworzenia aplikacji VR 360 połączony był również z warsztatami dla młodzieży nt. wirtualnej rzeczywistości . Podczas warsztatów zadaniem było zaangażować młodzież w kreatywną pracę oraz zapoznanie ich z nowymi technologiami VR. Efektem pracy z młodzieżą było kilka krótkich historii związanych z miastem w formie tekstu pisanego na pocztówkach.
To właśnie pocztówki opowiadające historie miasta były inspiracją do stworzenia aplikacji VR, która przeprowadziłaby widza przez burzliwe dzieje tego miasta. Dzięki współpracy z Muzeum Kresów w Lubaczowie i Dariuszem Sałekiem mieliśmy dostęp do archiwum pocztówek oraz archiwalnych fotografii miasta. Naszą prace skupiliśmy na rynku, który doskonale pokazywał jak burzliwa była to historia, ale też jak miasto rozkwitało i powstawało z popiołów.
Każda z 7 scen wirtualnej opowieści była najbardziej jak to możliwie odwzorowana na podstawie zdjęć i pocztówek oraz uzupełniona o głos lektora (Gabriel Radko). To narrator jest sprawcą całego zamieszania i przenosi widza pomiędzy scenami. Uznałem, że będzie to zabawny element spójny dla wszystkich scen, bo jak inaczej uzasadnić skoki w czasie o 30 czy 200 lat?
Do stworzenia historii miasta w wirtualnej rzeczywistości użyłem silnik Unreal Engine 4. W połączeniu z oprogramowaniem do modelowania Blender daje olbrzymie możliwości w kreowaniu wirtualnych światów. Podstawą do modelowania był pakiet współczesnych budynków udostępniony przez architekta Jakuba Magonia.
Opowiadanie historii miasta przez zmiany w architekturze w Lubaczowie było niełatwym zadaniem. Podczas pożarów duża część rynku doszczętnie spłonęła, więc niektóre fragmenty krajobrazu zostały zaprojektowane od podstaw na potrzeby aplikacji.
Ze starych zdjęć odtworzona została bryła żydowskiej synagogi, którą zniszczyli Naziści podczas II wojny światowej.
Aplikacja została zaprojektowana na okulary Oculus GO i animacja 360 odtwarzana jest w formacie stereo 3D , tworząc iluzję głębi w trzech wymiarach.
Dla komfortu użytkowników kamera pozostaje statyczna, to najbezpieczniejsza forma pierwszego kontaktu z wirtualną rzeczywistością i nie powinna wywoływać nudności u osób wrażliwych.
Menu jest intuicyjne. Aby przejść do kolejnej sceny należy dłużej popatrzeć na pojawiające się widokówki.
Poniżej krótki filmik z fazy testów menu i aplikacji. Całość została zaprojektowana i stworzona w Unreal Engine 4 pod okulary Oculus Go.
Prezentacja i podsumowanie projektu miały miejsce w Ratuszu z udziałem Prezydenta Miasta Lubaczów oraz uczestnikami warsztatów.