Skip to main content

Precyzja Światła – wizualizacje przy Synagogue Stage

By 12 września, 201327 lutego, 2016audio, event, festiwal, live VJing, video mapping 3d, wizualizacje

Pokazy video mappingowe to zwykle 3-4 minuty przygotowanej animacji w zamkniętych formatach. W Rzeszowie przy okazji Wchodu Kultury zrobiłem coś innego.
Projekt „Precyzja Światła” obejmował uzupełnienie koncertów przy Synagogue Stage o wizualizacje z elementami video mappingu na fasadzie BWA.
Nie miałem złudzeń, przy koncertach tego typu zawsze scena jest najważniejsza, pomyślałem więc, że idealnym uzupełnieniem doświadczenia muzycznego będą kolory i faktury, które przez dwa dni koncertów płynęły z muzyką po ścianach.

Aby stworzyć model, na którym oparłem wizualizacje, wykonany został skaning laserowy skanerem laserowym FARO Focus 3D.
W wyniku skaningu zebrano 28 milionów punktów przedstawiających cały plac przed Synagogą Nowo- i Staromiejską.
Z chmury punktów wycięto fragment przedstawiający elewację, na której miał zostać wykonany mapping 3D.

scan2

Całość w postaci chmury punktów elewacji wyeksportowałem do programu 3d, gdzie powstał wierny model budynku.

Prace pomiarowe zostały wykonane we współpracy z firmą geodezyjną GEOGRUNT S.C. z Rzeszowa, specjalizującej się w wykorzystaniu skaningu laserowego do wykonywania dokumentacji architektonicznych obiektów zabytkowych i inżynierskich.

Pierwszego dnia koncertom muzyki klezmerskiej towarzyszył dynamiczny pokaz zdjęć z elementami ilustracji Patrycji Ochały.
Tu podziękowania należą się Rzeszowskiej Galerii Fotografii za serię archiwalnych zdjęć miasta Rzeszowa oraz dla Rafała Nowaka autora zdjęć leżajskich Chasydów.

Wizualizacje z elementami video mappingu 3d towarzyszyły koncertom „Jazz & Hiphop” oraz „Space F!ght”. Wszystkie na żywo miksowane oraz dostrajane kolorystycznie do świateł na scenie, co sprawiło, że widowisko było niepowtarzalne i w wyjątkowy sposób podkreślało występ muzyków przy spójnej kolorystyce każdego z występów.