Skip to main content

BYOB Rzeszów / Jednodniowa otwarta wystawa video-art

By 20 lipca, 201329 lutego, 2016event, festiwal, nowe media, publikacje, video art, wizualizacje

Pomysł organizacji BYOB w Rzeszowie zrodził się już w lutym kiedy to Jakub został zaproszony do udziału w projekcie Europejski Stadion Kultury. BYOB to innowacyjna forma multimedialnych wystaw skupiająca prace artystów wideo, VJ-ów, fotografów, grafików, autorów filmów wideo i animacji. Medium wykorzystywanym przy prezentacji jest światło rzutnika, które wypełnia sztuką współczesną przygotowaną do tego przestrzeń. Wydarzenie zostało zapoczątkowane  przez Rafaëla Rozendaala w Berlinie 2010 roku, eventy tego typu odbywają się na całym świecie i przynoszą ciekawe efekty.1075519_503100763093529_524160027_o

Rzeszowski BYOB tworzył wraz z wizualizacjami na Art Celebration / Jazz & Hip Hop oraz Klezmer & World tworzył I dzień naszego projektu. Podczas gdy Jakub rozświetlał ściany Synagog BWA ja wraz z artystami, którzy wzięli udział w BYOB dbaliśmy o solidny przekaz wizualny na terenie No Bordera. Do wyświetlania prac została zaadaptowana ściana jednego z industrialnych budynków na terenie PKP, towarzyszyły jej stanowiska dla projektorów oraz chilloutowe leżaki.

Pierwsi goście zawitali do Rzeszowa już w godzinach obiadowych przynosząc nam od razu deser. Duet z Tarnowa Tving Stage Design wraz ze swoją instalacją LAMPS, którą udało nam się umieścić w klimatycznym budynku naprzeciwko głównego ekranu co też oddaje edit stworzony przez Tomka i Patryka:

Pozostali artyści zaczęli dołączać w godzinach wieczornych, nie zniechęcały ich odległości Rzeszowa od centrum wszechświata, Yodest jeden z naszych gości przybył aż z Gdańska, mówi, że stara się nie odpuszczać żadnego BYOB ze względu na klimat towarzyszący takiego typu wydarzeniom oraz możliwość ukazania twórczości VJ. Ponadto światłem rzutników sterowali: Piotr Różycki, Duet do 3x sztuka, Pshemek Jurczak, Anna (Nuśka) Dako. Pełny opis prac artystów BYOB

Pozytywna energia płynąca z przekazów artystycznych podczas BYOB ciągle ładowała nasze baterie dlatego też wystawę zamknęliśmy dopiero po 2.00 a.m. Budujący jest dla nas feedback widzów, którzy wykazywali spore zainteresowanie taką formą przekazywania sztuki. Big up dla wszystkich artystów biorących udział w BYOB Rzeszów, mamy nadzieje, że ta impreza otworzyła drzwi do tego typu multimedialnych wystaw w tym regionie Polski.

Tekst: Monika Duda – Koordynatorka projektu BYOB Rzeszów