Skip to main content

Złoty Podział – fragment artykułu o Precyzji w magazynie WCZASY

By 22 stycznia, 20181 lutego, 2020nowe media

Naszym zdaniem wartościowe przedsięwzięcia intermedialne są zawsze złożonym wysiłkiem grupy kreatywnych osób, dlatego zazwyczaj każdy nasz większy projekt jest swego rodzaju kooperacją. Zajmujemy się video mappingiem, interaktywnymi instalacjami, projekcjami wizualizacji reagujących do muzyki. Nasze działania interdyscyplinarne z pogranicza sztuki, nauki, nowych technologii, nie dają się jednoznacznie zaszufladkować w sztywne ramy.

Precyzja powstała dzięki współpracy intermedialnej Jakuba Hadera i dr. Radka Rudnickiego, zainicjowanej wspólnym projektem muzycznym Space F!ght. Następnie do grupy dołączyła Patrycja Ochała i Justyna Chrobak wnosząc nową jakość do elementów graficznych i treści prac. Najnowszym współpracownikiem Precyzji jest Dawid kreujący wiele istotnych elementów animacji w 3D.

Osobą koordynującą działania pomiędzy artystami, realizującą wspólną wizję całości i prowadzącą każdy projekt od początku do końca jest współtwórca i pomysłodawca Precyzji – Jakub Hader. Zajmuje się on stroną koncepcyjną, programistyczną i środowiskami interaktywnymi.  Jak sam twierdzi, jego rolą jest poszukiwanie złotego podziału pomiędzy pracą wszystkich osób zaangażowanych w projekt, zmiennymi technicznymi oraz wymaganiami klienta.

Wieża i projektor

“Przeważnie tytułowy ‘złoty podział’ narzucany jest nam z góry. Projekcje na budynkach powinny odnosić się do fizycznej geometrii fasady, a ta zwykle jest doskonale zaprojektowana. W technice mappingu ważna jest precyzja, ale to nie zawsze ona jest na pierwszym miejscu. Niedoskonałe modele 3d w projekcji ‘wstrzelone’ w idealnie proste geometryczne formy, gryzą się, a tym samym tworzą nową wersje budynku, która na ten jeden wieczór i kilka minut jest dla widzów prawdziwa. Projekcja może opowiadać historię, służyć za medium do prezentacji danych lub po prostu być cukierkiem dla oka uzupełniającym dźwięki muzyki.W projektach naszej grupy fascynuje mnie tworzenie środowisk interaktywnych i reagujących w czasie rzeczywistym. Dzięki technologiom takim jak kinect czy leap motion w prosty sposób możemy poszerzać zmysły naszych odbiorców, dając im możliwość manipulowania światłem przez ruch ciała lub dłoni. Za każdym z takich projektów kryje się siatka połączeń i komputerowy kod, którego tworzenie jest równie przyjemne, co oglądanie tych – czasami nieprzewidzianych – interakcji.”  (Jakub Hader)

Dawid jest studentem Wydziału Sztuki na Uniwersytecie Rzeszowskim. W Precyzji zajmuje się modelowaniem, symulacją cząsteczek i animacją.  To jego spojrzenie na to medium:

Duszniki Zdrók, 2014

“Dziedzina grafiki 3D, mimo że jest bardzo rozległa i powstaje zazwyczaj wyłącznie za pomocą komputera, zawiera w sobie tyle samo odniesień do natury i rzeczywistości, co inne dziedziny sztuki. Oczywiście ktoś mógłby powiedzieć, że skoro praca powstaje dzięki cyfrowym urządzeniom, nie kwalifikuje się do sztuki, ani nawet twórczego procesu. Taka osoba prawdopodobnie nigdy nie zetknęła się profesjonalnie z cyfrowymi narzędziami, stworzonymi bądź co bądź przez innych ludzi/artystów. Tworzenie w grafice 3D jest właściwie nieograniczone. Twórcę ogranicza jedynie jego wyobraźnia. Nie ma kończących się farb, ścierającego się grafitu czy granic płótna. Wszelkie obrazy twórcze powstałe wyłącznie w umyśle artysty można przeobrazić w obiekt, obraz, ruch lub niekończące się światy. Wyboraźnia nie ma tutaj granic, jednak chcąc zrobić trójwymiarowy wycinek świata należy w jakiś sposób przekształcić dane rzeczywiste na informacje cyfrowe. Każda geometria, powierzchnia, czy przestrzeń – nie ważne czy to włos, postać, lub krajobraz – jest podzielona na miliony małych wielokątów, które są zazwyczaj tym mniejsze im obraz bardziej szczegółowy. Wiedząc jaką fakturę ma dany obiekt w rzeczywistości, jak zachowuje się w różnych warunkach oświetleniowych, jaki ma ciężar, zapach i jak reaguje na chociażby dotyk, grafik tworzy powierzchnie składające się z małych punktów połączonych ze sobą liniami. Ustalając ich materiał i nakładając teksturę, w efekcie tworzy fragment rzeczywistości często przetworzony przez swoje własne wizje artystyczne i odczucia zmysłowe. Nie zawsze artysta przedstawia dokładny obraz rzeczywistości. Często poddaje się narzędziom,  doświadczeniu i własnej fantazji tworząc zupełnie inne, nowe rzeczy.”

Dawid Ryś

Warstwą muzyczną licznych projektów zajmuje się dr Radosław Rudnicki – artysta dźwięku, który ukończył kompozycję elektroniczną na University of York, nagrodzony w 2008 roku jako jeden z najlepiej zapowiadających się kompozytorów sceny w UK. Wraz z Jakubem Haderem i projektem Space F!ght otrzymał nagrodę Emerging Excellence Award (2014) oraz został mianowany Ambasadorem sceny jazzowej północnej Anglii (2013). W projektach Precyzji Radosław zajmuje się realizacją dźwięku, sound designem i kompozycją. Regularnie koncertuje w Europie i USA.

Radek ostatnio mocno popłynął w prąd. Jego studio zamieniło się w kolekcję syntezatorów modularnych i powoli zapełnia nimi kolejne skrzynki. Tu proces polega na eksploracji możliwości połączeń między elementami. Czasem się stara wytłumaczyć mi i pokazać jak ten sekwencer może trigerować tamtą warość filtra tworząc ten dźwięk bardziej „drewnianym” lub „mokrym”. On też często musi odszukać tę granicę między gotowym drewnianym dźwiękiem a dalszym procesem poszukiwania, który może potrwać kolejną godzinę czy dwie.

Dopełnieniem strony konceptualnej oraz technicznej projektów zajmuje się Patrycja Ochała, skupiona na rysunku oraz instalacjach, która odebrała dyplom z Grafiki (pracownia plakatu i linorytu) na Wydziale Sztuki Uniwersytetu Rzeszowskiego. Patrycja często myślami jest daleko w Bieszczadach i na szlakach górskich, stąd nie zawsze entuzjatstycznie podchodzi do nowych mediów, ale to właśnie jej chłodne spojrzenie nierzadko sprowadza koncepcję projektu na dobre tory.

Chociaż każdy podchodzi do swojej pracy indywidualnie to fascynuje nas element interakcji pomiędzy wykorzystywanymi mediami a odbiorcą, pozwalający zaangażować się lub współtworzyć pracę z innymi odbiorcami. Projekcje świetlne grupy są kontrastem dla istniejącej formy fasady budynku lub obiektu, jak również, dzięki użyciu naukowych danych, są nośnikiem informacji stanowiących dodatkową warstwę dla odbiorców, przekazując wybraną ideę czy temat. „Precyzja” eksploruję sztukę nowych mediów, wierząc, że jest ona nowoczesnym medium dla komunikowania się z szerokim gronem odbiorców, zarówno na poziomie artystycznym jak i społecznym.

Zobacz więcej w magazynie WCZASY