Każde z poniższych wydarzeń to dobra okazja by na żywo zobaczyć prace związane z nowymi mediami lub video mappingiem.

Ładowanie Wydarzenia

« Wszystkie Wydarzenia

  • To wydarzenie minęło.

INSTALAKCJE 4. Festiwal Instalacji Muzycznych

17 października, 2015 @ 9:00 am - 18 października, 2015 @ 8:00 pm UTC+0

Podczas czwartej edycji festiwalu Instalakcje będziemy przyglądać się twórcom, którzy budują nowe instrumenty, redefiniują te już istniejące, lub „umuzyczniają” obiekty, które z instrumentami na co dzień mają mało wspólnego.

Robin Minard (Kanada/Niemcy) zaprosi słuchacza do procesu bardzo intymnego nasłuchiwania dźwięku, „ożywiając” małymi głośniczkami ściany ceglanej cysterny CSW.

Drew Allen (USA) zaprogramuje zespół wirtualnych instrumentów, którymi można zadyrygować na ekranie komputera i stworzyć własną orkiestrę.

Krzysztof Cybulski (Polska) stworzy akustyczny syntezator addytywny (zamówienie festiwalu), składający się z zestawu fletów suwakowych, które podłączone do komputera będą “słuchać” głosu widza mówiącego do mikrofonu i odtwarzać jego mowę, śpiew, szept, w oparciu o analizę spektralną. Mówiąc obrazowo instrument “przemówi” ludzkim głosem.

Na koncertach kwartetu perkusyjnego This/That (Szwajcaria) oraz Yarona Deutscha (Izrael) usłyszymy muzykę czarodzieja nowych dźwięków Michaela Maierhofa (Niemcy) oraz Pierluigiego Billone (Włochy), który z zacięciem naukowca rozkłada dźwięki na czynniki pierwsze. Usłyszymy utwory na plastikowe kubeczki, balony, gąbki, szczoteczki elektryczne , a także na elektryczną gitarę.

Jak co roku przygotowaliśmy specjalny projekt dla publiczności festiwalu, a będzie to instalacja performatywna Martina Hiendla (Niemcy), która wprowadzi wykonawcę i odbiorcę w delikatny świat rozproszonych dźwięków w przestrzeni i udowodni, że granie muzyki z partytury wcale nie musi być takie trudne.

Ostatecznym powodem, dla którego warto odwiedzić Instalakcje 17 i 18 października 2015 roku w Centrum Sztuki Współczesnej Zamek Ujazdowski to utwór Simona Loefflera (Dania) o intrygującym tytule „c”, bo któż nie chciałby poczuć dźwięków pomiędzy własnymi zębami…

Kurator: Wojtek Blecharz
Opieka merytoryczna: Paweł Mykietyn

PROGRAM:

Robin Minard

Krzysztof Cybulski / panGenerator

Andrew S. Allen and Susanna R. Var
Ruratae (2015)

Simon Loeffler
c (2012)

Ensmeble This/ That

Yaron Deutsch
Pierluigi Billone – Sgorgo Y for electric guitar solo (2012)
Pierluigi Billone – Sgorgo N for electric guitar solo (2013)

Aviva Endean
A face like yours 2015

Martin Hiendl
Schichtung (2014)

c.d.n.

Wstęp na koncerty: 10 zł
Na pozostałe wydarzenia wstęp wolny

O Festiwalu:
Festiwal prezentuje niekonwencjonalne formy muzyczne, takie jak instalacje dźwiękowe, rzeźby dźwiękowe, wideo, performans, teatr muzyczny i instrumentalny, różnorodne formy hybrydowe, które nie mieszczą się w tradycyjnej formule muzyki koncertowej i scenicznej. Istotą Instalakcji jest pokazywanie najważniejszych kierunków w muzyce współczesnej, skoncentrowanych na najnowszych pracach, twórcach i strategiach artystycznych, których trudno doświadczyć na wielkoformatowych festiwalach muzyki współczesnej w Polsce.
Organizując Festiwal Instalakcje i promując nową muzykę korzystamy z potencjału marki Nowego Teatru i jego publiczności, ale również z olbrzymiego potencjału społeczności lokalnej, której co roku dedykujemy muzyczny projekt, zapraszając wszystkich bez względu na wykształcenie muzyczne. Takie projekty dają unikatową szansę na uczestniczenie w tworzeniu muzyki współczesnej, „otwarcie uszu” na zupełnie nowe dźwięki i odczuwanie muzyki w sposób inny od tego, który znamy z radia czy filharmonii. Możemy się pochwalić, że projekty społeczne Instalakcji spotykają się z olbrzymim zainteresowaniem: w 2012 roku dwukrotnie wykonaliśmy utwór Maurizo Kagela na 111 śpiewających rowerzystów, w 2013 roku stworzyliśmy prawie 50 osobową orkiestrę z „muzyków” improwizujących na instrumentach pochodzenia roślinnego w utworze „Branches” Johna Cage’a, natomiast w 2014 muzycy amatorzy zagrali 10-minutowe crescendo Jamesa Tenney’a na różnego rodzaju metalofonach. Podczas trzeciej edycji festiwalu w 2014 roku hala Nowego Teatru wypełniona była po brzegi ponad 250-osobową publicznością, która przyszła posłuchać prawykonań utworów młodych kompozytorów, czyli muzyki jeszcze zupełnie nieznanej, dopiero „rodzącej” się w czasie koncertu.
Celem naszego festiwalu jest atrakcyjna prezentacja muzyki współczesnej bez obniżania wartości artystycznej proponowanych utworów. Interdyscyplinarny profil Instalakcji jest diametralnie różny od tradycyjnych festiwali muzyki poważnej, które prezentują głównie koncerty, wielokrotnie przeznaczone raczej dla znawców czy miłośników muzyki współczesnej. Instalakcje prezentują nurt bliższy temu, co dzieje się w wielu galeriach czy muzeach sztuki nowej generacji na świecie, czyli otwarcie na widza, interaktywność, zaproszenie do aktywnego uczestnictwa w odbiorze sztuki, możliwość dotknięcia, poczucia muzyki na „własnej skórze”.

Szczegóły

Start:
17 października, 2015 @ 9:00 am UTC+0
Koniec:
18 października, 2015 @ 8:00 pm UTC+0

Organizator

Nowy Teatr
Strona internetowa:
https://www.facebook.com/pages/Nowy-Teatr/128038100590355

Miejsce

Centrum Sztuki Współczesnej Zamek Ujazdowski
Jazdów 2
Warsaw, 00-467 Poland
Telefon:
+48 22 628 12 71-73

Kalendarz będzie uzupełniany możliwie na bieżąco, jeśli chcesz dodać wydarzenie napisz do nas