Skip to main content

Warsztaty mappingu dla młodzieży #AktywnyS3

By 4 listopada, 201529 lutego, 2016event, video art, video mapping 3d

Współpracując z Fundacją Rozwoju „Dobre Życie” miałem okazję przeprowadzić krótkie warsztaty mappingu i animacji dla grupy aktywnej młodzieży ze Strzyżowa, których finałem była projekcja przygotowana przez grupę na jedenj z kamienic w centrum miasta.

Celem projektu było zaangażowanie grupy kreatywnej młodzieży do stworzenia projekcji video z elementami mappingu przy wparciu tutora, którym został Piotr Gaweł. Przygotowania rozpoczęliśmy od video konferencji, na której wstępnie przedstawiłem koncept video mappingu i omówiliśmy kolejne działania.
DSC_0289
Kolejnym etapem były warsztaty mappingu w Strzyżowie, na których spotkałem się z grupą oraz Piotrem i opowiadałem jak zastosować animację poklatkową w video mappingu. Prezentując wybrane filmy z youtube, pokazałem na czym polega stop motion animation, jak używać oprogramowania czy aplikacji w telefonie do stworzenia prostych animacji. Wspólnie uznaliśmy, że animacja poklatkowa to wyjątkowo proste narzędzie chociaż bardzo wymagające na dłuższą metę. Nie obyło się bez prezentacji kilku świetnych animacji dla inspiracji.

Ważnym elementem było stworzenie mappingu zaangażowanego społecznie, dlatego omówiliśmy jak użyć fasady budynku i elementów animacji do opowiedzenia historii.
Warsztaty mappingu zaskutkowały pierwszymi próbami animacji, które ekipa mappingowa wrzucała na facebookową grupę.

Następnym etapem całego projektu „Aktywny Strzyżów” było spotkanie z mieszkańcami miasta i debata, na której młodzież dyskutowała o tematach jakie mogą podjąć w swoich pracach.

Zebrane pomysły i inspiracje pozwoliły nam stworzyć krótką historię w formie mappingu, do której grupa zrobiła ponad trzy tysiące fotografii, elementy video oraz fragmenty animacji poklatkowej. Do tego dodałem kilka prostych efektów na modelu 3D przygotowanym przez Dawida Rysia.

Finałem projektu naszej grupy był mapping poprzedzony video w stylu „making off”. Dziękuje wszystkim uczestnikom za zaangażowanie, dużo dobrej energii i pomysły :) trzymam kciuki za kolejne produkcje poklatkowe, bo nigdy nie wiadomo kiedy taka umiejętność może się przydać.

Gratuluje organizatorom ciekawej inicjatywy i sukcesu projektu. Duża piątka dla Piotra Gawła duże wsparcie i pomoc w prowadzeniu całego projektu.

Projekt „Aktywny Strzyżów” jest realizowany przez Fundację Rozwoju „Dobre Życie” w partnerstwie z Gminą Strzyżów.
Wykonanie mappingu wsparła Fundacja Precyzja.
Projekt jest współfinansowany ze środków otrzymanych od Ministerstwa Pracy i Polityki Społecznej w ramach Programu Fundusz Inicjatyw Obywatelskich.

Projekcje przygotowała grupa młodzieży w składzie:

Julia Patruś
Joanna Mazur
Ewa Kozub
Jagienka Włodyka
Paulina Szot
Katarzyna Kudła
Joanna Lenart
Mateusz Boruta
Krystian Lachor
Dominik Żydzik

Opiekunowie grupy : Piotr Gaweł, Jakub Hader

Więcej o projekcie na stronie Fundacji Dobre Życie