Skip to main content

Video Mapping na Muzeum im. rodziny Ulmów w Markowej

By 6 lipca, 201726 lutego, 2020video art, video mapping 3d

Do projektu video mappingu na muzeum „Droga sprawiedliwych” dołączyliśmy na kilkanaście dni przed projekcją, aby wyprowadzić pierwszą część projekcji na dobre tory. Reżyser Marika Wato przedstawiła nam założenia i efekty, jakie próbuje osiągnąć w poszczególnych scenach, głównie chodziło o jaskółki.

projekcja na muzeum Rodziny Ulmów

Muzeum Polaków Ratujących Żydów podczas II wojny światowej im. Rodziny Ulmów w Markowej to niewielki budynek w kształcie klina wbijającego się w krajobraz malowniczej wsi pod Rzeszowem.
Fasada budynku jest bardzo prosta i jako tło dla projekcji nie dała zbyt wiele punktów oparcia dla efektów typowych dla video mappingu 3D. Video Mapping na Muzeum został podzielony na dwa elementy, jasne okno do prezentacji fotografii oraz tło uzupełniające element główny. Ze względu na ciemny kolor fasady projekcja była czarno-biała z kilkoma elementami podbijającymi rdzawy kolor budynku. Całość projekcji podzielona była na dwie części, trwające dokładnie 2,22 sekundy, aby każda ze scen współgrała z ułożonym z matematyczną precyzją utworem Agnieszki Kowalczyk-Krzysiek (Pieśni duszy). Utwór muzyczny uzupełniony był o słowa „Pieśni o ziemi” Henryka Jachimowskiego.

Wspólnie z Dawidem opracowaliśmy trzy pierwsze sceny, bazując na dostarczonym nam szkicu, a praca nad animacją przebiegła sprawnie przy stałym kontakcie z panią reżyser.
Autorskie zdjęcia Józefa Ulmy przenieśliśmy w 3 wymiar efektem paralaksy, nadając im dodatkowej głębi.

Mapping na muzeum był elementem kończącym wydarzenia pierwszej rocznicy powstania placówki. Podczas projekcji było zimno i wietrznie, co tylko podkreślało klimat, w którym utrzymane były wizualizacje.

Czytając relacje w sieci z naszych wydarzeń, powoli przyzwyczajamy się, że nasze nazwiska uciekają w tłumie twórców dzieła. Podobnie było w tym przypadku na stronie organizatora.

„Twórcami realizacji video mappingu są: Marika Wato, reżyserka, scenarzystka, producentka, koordynatorka realizacji z Katedry Grafiki Komputerowej, a także prof. Andrzej Głowacki, dyrektor artystyczny przedsięwzięcia, kierownik Katedry Grafiki Komputerowej oraz Andrzej Niedziałek i Sławomir Umpirowicz, odpowiedzialni za realizację ze strony WSIiZ, z Centrum Usług Informatycznych.” źródło WSIZ

To już kolejna realizacja dla placówki muzealnej, zobacz nasz mapping na makiecie Muzeum Biskupów Warmińskich.