Skip to main content

Świetliki – interaktywna instalacja wewnątrz studni

By 3 czerwca, 20137 marca, 2016konkurs, sztuka współczesna, vvvv

O konkursie na oświetlenie rzeszowskiej studni dowiedziałem się z artykułu na gazecie. Jestem wielkim fanem interaktywnego połączenia technologii ze sztuką działająca w przestrzeni publicznej, dlatego bardzo zainteresowała mnie możliwość współpracy przy projektowaniu oświetlenia naszej studni.

Pomyślałem że, pierwszą reakcją na widok studni jest zaspokojenie ciekawości i zaglądnięcie do jej wnętrza. Rzeszowska studnia nie prezentuje się w tym przypadku najlepiej. Wrzucanych śmieci nie da się uniknąć, ale można je ukryć ustawiając tak światło, by nie było widać dna studni.

studnia-swietlikismieci

Pomyślałem, że to świetne miejsce dla stworzenia funkcjonalnej instalacji interaktywnej, subtelnej i pozwalającej myśleć o zaprogramowanym świetle jak o żywym organizmie.

swietliki

Kilka diod zamocowanych na zewnątrz zachęcałoby do zaglądnięcia do studni. Tam delikatnie mieniłyby się “kolonie”, które można zaprogramować tak, by dawały wrażenie reagujących na siebie i odbiorcę.

Dźwięk złapany w studni decydowałby o układzie „świetlików”, mocniejszy hałas mógłby je wygasić (przestraszyć) na kilka chwil, zmienić strukturę kolonii ( ciekawa propozycja z forum gazety ), lub rozświetlić te, które w danej chwili byłyby wygaszone.

Konkurs ma być rozstrzygnięty niebawem, wszystkie propozycje zostały opisane na Gazecie i Nowinach.