Skip to main content

SecondStroke – Mapping interaktywny na PatchLab 2014

By 28 października, 201427 lutego, 2016festiwal, nowe media, sztuka współczesna, video art, video mapping 3d, vvvv

Festiwal sztuki cyfrowej PatchLab w Krakowie był świetną okazją, aby kolejny raz zaprezentować SecondStroke. Mapping interaktywny kontrolowany kinectem, który przygotowałem razem z Patrycją Ochałą i Radkiem Rudnickim, to połączenie klasycznego malarstwa z interaktywną projekcją video, tak by obiekty tworzyły drugą warstwę obrazu widoczną tylko w momencie interakcji. Obiekty, jakie wyświetla projektor, reagują na ruch dłoni oraz dźwięk i razem z odbiorcą tworzą całość pracy.

000007
 
Była to trzecia edycja festiwalu, większość prac znalazła swoje miejsce na tyłach modnej krakowskiej klubokawiarni Forum Przestrzenie. Pierwsze 2 dni w Krakowie spędziłem mniej więcej w takiej pozycji jak na zdjęciu. Instalacje rozpoczęliśmy od instalowania Windowsa (duże dzięki Pavel Karafiat) i biegania po drabinach z trytkami. Po wszystkim okazało się, że instalacja elektryczna starego hotelu Forum nie jest do końca przystosowana do tak mocnych projektorów i nagłośnienia. Montaż skomplikował się do tego stopnia, że musieliśmy zrezygnować z dźwięku w dniu wernisażu i pierwszych 2 dniach prezentacji pracy. Na szczęście wszystko udało się ogarnąć i pod koniec SecondStroke był kompletny.

 

Prace na festiwalu były wyjątkowe, ponieważ zdecydowana większość czerpała z danych w czasie rzeczywistym. Na zmappowanych pudełkach Pavel Karafiat zgromadził całkiem sporą grupę strachliwych osób. Instalacją w Bunkrze Sztuki dwóch Daanów opowiadało laserami o byciu śledzonym w sieci, Paweł Janicki zaprezentował interaktywną instalację napędzaną danymi prosto z ISS, a zaraz obok naszej pracy powstała platforma do tworzenia pokrętnych opowiadań Andrzeja Głowackiego.

Wieczory spędzaliśmy z Pati zwiedzając wernisaże i knajpki w doborowym towarzystwie zaprzyjaźnionego malarza Piotra Kolanko. Weekend na PatchLab i noc A/V zapowiadała się zacnie, ale niestety byłem umówiony z chłopakami na Placu Czerwonym.