Skip to main content

Projekcje wielkoformatowe „Zapal Światło Wolności”

By 20 grudnia, 201526 lutego, 2020event, nowe media, wizualizacje

Z okazji 34 rocznicy wprowadzenia stanu wojennego 13 grudnia 1981 roku, obsługiwałem projekcje wielkoformatową „Zapal światło wolności” na Podkarpackim Urzędzie Wojewódzkim w Rzeszowie.

Materiał został dostarczony przez IPN, a moim zadaniem była obsługa projektora, wpisanie projekcji w budynek i odpalenie filmów w odpowiedniej sekwencji. Projekcja skłaniała do smutnej refleksji, gdyż na budynku Urzędu Wojewódzkiego pojawiły się twarze osób, które straciły życie podczas stanu wojennego. Między prezentacją portretów była wyświetlana symboliczna świeczka z datą 13 grudnia 1982, symboliczne światło pamięci.

Było to nawiązanie do gestu papieża Jana Pawła II i prezydenta USA Ronalda Reagana, którzy w grudniu 1981 roku w ten sposób przypominali o Polsce i Polakach.
Wyjątkowo mroźny wiatr z deszczem niestety nie pozwolił przechodniom na dłuższy postój przed fasadą.

Podobna projekcja Zapal światło wolności pojawiła się również w Warszawie

projekcja 13 grudnia

fot. Piotr Gajewski

Cieszy mnie fakt, że projekcje wielkoformatowe są coraz częściej używane w przestrzeni miejskiej – zarówno przez stowarzyszenia jak i instytucje. Przybierając takie formy jak z 13 grudnia, skłaniają do przemyśleń i nie służą tylko rozrywce.

Projekcja trwała od godziny 19:30 do 22:00, a dzięki uprzejmości Kamery Rzeszów dostaliśmy timelaps z zapisem naszych działań.