Skip to main content

Video Mapping pomnika w Rzeszowie

Mapping pomnika zrealizowaliśmy przy okazji kolejnej edycji Festiwalu Przestrzeni Miejskiej w Rzeszowie. Inicjatorem tego wydarzenia był dyrektor festiwalu Aleksander Rusin –  dzięki jego wieloletnim staraniom udało się rozświetlić rzeszowski symbol.

„Kolejna edycja Festiwalu to przedsięwzięcie będące pretekstem do rozmowy o życiu współczesnego Rzeszowa, mające na celu podejmowanie nieustannych dyskusji nad kondycją miejskiej polityki w tym zakresie.”

Pomnik Czynu Rewolucyjnego powstał w Rzeszowie w 1974 roku, a jego autorem jest prof. Marian Konieczny (twórca warszawskiej Nike). Pomnik od wielu lat budzi kontrowersje z powodu symboliki lub charakterystycznego kształtu, co nie zmienia faktu, że na stałe wpisał się w świadomość i krajobraz miasta, stając się symbolem Rzeszowa.

22432

Pocztówka Lata 1970-1980, Pozdrowienia z Rzeszowa, via fotopolska.eu

Inspiracją do stworzenia mappingu był temat przewodni festiwalu czyli Rzeszów 2050. Nawiązując do przyszłości miasta użyliśmy kilku danych statystycznych np. liczby mieszkańców Rzeszowa od 1950 do 2050, oraz liczby osób korzystających obecnie z Internetu. Pojawiły się klasyczne już dla mappingu motywy budowania i burzenia.
Projekt odnosił się również do samej formy budowli i symbolu mandorli, części wspólnej dwóch okręgów, opisywanego jako zachodnia forma znaku ying yang.

Podstawowy model pomnika powstał przy użyciu photoskanu 3D, przy którym pracował Dawid. Proces ten cały czas jest przez niego udoskonalany, ale efekty już teraz są niesamowite.

photoscan pomnika czynu walk rewolucyjnych

Wspomniana technika polega na precyzyjnym sfotografowaniu obiektu z wielu stron, tak aby przy udziale odpowiedniego oprogramowania obliczyć odległości między poszczególnymi obiektami,  dając bazę do dalszych prac w środowisku 3D.

Kolejnym etapem prac było modyfikowanie bazowego modelu na różne sposoby oraz zaprojektowanie sceny 3D w środowisku programowania VVVV dla dalszych animacji i efektów wizualnych.
Dane statystyczne pobrane zostały ze strony Urzędu Statystycznego w Rzeszowie i bezpośrednio wpięte w animację (motywy słupków i cyfr).

Ponad 7 minutowy mapping pomnika przybrał formę abstrakcyjną mocno połączoną z muzyką i ożywiając tymczasowo fasadę światłem projektorów, przedstawiał jego różne wymiary.
Muzyka do mappingu pomnika została skomponowana przed dr. Radka Rudnickiego na najnowszym zestawie syntezatorów modularnych, podkreślając futurystyczny klimat wizualizacji.
Dźwięki inspirowane są znanym i lubianym tematem Radka czyli fantastyką naukową, a w szczególności gatunkiem cyberpunk. Gęste tekstury i nieregularne rytmy nawiązują do sonifikcji danych. Praca zwraca uwagę na temat skomplikowanych danych, jakimi jesteśmy otaczani na co dzień. Mieszkańcy Rzeszowa w 2050 roku będą musieli sprostać analizie i wykorzystaniu ogromnej ilości danych, dlatego proponujemy rozwiązanie audiowizualne, wykorzystujące oba zmysły. Przedstawiamy Rzeszów w 2050 roku, w którym ilość danych i informacji, jakie musi pochłonąć każdy mieszkaniec jest ogromna.


Publikacje:

Newsy : Rzeszów News (galeria) / Biznes i Styl / Wyborcza / TVP3 / Onet


Autorzy:
Jakub Hader – video mapping 3D
dr Radek Rudnicki – sound design

Projekt na FPM2016 powstał dzięki wpsółpracy z Estradą Rzeszowską, Kultura w Rzeszowie
Wsparcie techniczne: Event Galicja / Pro-art / Estrada Rzeszowska