Skip to main content

Mapping historyczny na 650-lecie Jasła

By 14 lipca, 201527 lutego, 2016dynamiczne, event, nowe media, video mapping 3d

Zrealizowaliśmy kolejny mapping historyczny, tym razem z okazji 650-lecia nadania praw miejskich Jasłu.

Projekt obejmował przedstawienie wydarzeń od powstania osady do czasów teraźniejszych w formie scen wpisujących się w fasadę Urzędu Miasta Jasło. Video mapping przygotowałem wraz z Patrycją Ochałą, laureatką Stypendium Artystycznego Burmistrza Miasta Jasło.


Pracę jak zwykle rozpoczęliśmy od lekcji historii, burzliwe dzieje Jasła były inspiracją do przedstawienia fasady zarówno w blasku jak i ogniu.
Elementem łączącym chronologicznie scenki była „maszyna czasu”, modernistyczny element, który przed każdym ważnym wydarzeniem pokazywał jego datę niejako przenosząc widza w tamtą epokę.
Odręczne szkice Patrycji pozwoliły na stworzenie realistycznych modeli 3D odtwarzających historyczną fasadę ratusza, przy których pomagał Dawid Ryś. Autorskie rysunki Patrycji można zobaczyć też przy sekwencji dworca i rafinerii, w których użyła motywu jasielskiej lokomotywy, będącej już teraz eksponatem muzealnym.

11178626_989534234404177_399498046_n 11277885_886979874696524_364374828_n

Moją pracą było stworzenie scen, animacji i spięcie całości projektu tak, by zaprogramowane efekty współgrały z muzyką.
Warstwą dźwiękową zajął się po raz kolejny Mateusz „Musley” Musiał, budując nastrój od średniowiecznych bębnów po odgłosy gołębi na jasielskim rynku.

Video mapping historyczny trwający ponad 8 minut był ostatnim elementem wydarzeń na jasielskim rynku, który poprzedziła Opera Krakowska „Carmina Burana”, niemieckiego kompozytora Carla Oraffa i magiczny występ teatru ognia Avatar.

Aby wydarzenia zachowały ciągłość, projekcję rozpoczęliśmy od ogniska poprzedzonego żywym ogniem. Sceny, w które przenosiła widzów maszyna czasu, to budowa osady, nadanie praw miejskich i elementy handlu. Kolejne zawierały zarówno te dobre jak i złe chwile, spalenie miasta i odbudowa wraz z gimnazjum, powstanie jasielskiego dworca i rafinerii. Nie obyło się bez zaznaczenia mrocznych scen wojennych, jednak całość zakończyła się humorystycznym akcentem tortu urodzinowego. Dziękujemy wszystkim mieszkańcom i organizatorom. Szczególne podziękowania należą się również jasielskiej straży pożarnej za pomoc w przygotowaniach fasady budynku Urzędu Miasta.