Skip to main content

Jak brzmi ozon szkodliwy dla zdrowia? Sonifkacja danych NASA

Pomysłem na najnowszą trasę koncertowa Space F!ght było komunikowanie nauki i problemów społecznych przez sztukę. Dzięki współpracy dr Radka Rudnickiego z SEI ( Stockholm Environment Institute ) otrzymaliśmy plik z satelitarnych danych NASA zawierający wartości występowania ozonu na globie.

„Ozon jest gazem drażniącym, powoduje uszkodzenie błon biologicznych przez reakcje rodnikowe z ich składnikami. Po dostaniu się do komórek może hamować działanie enzymów komórkowych, wstrzymując oddychanie wewnątrzkomórkowe.” – Wiki

Występowanie ozonu rożni się w zależności od lokacji i wysokości, my postanowiliśmy zaprezentować najniższą warstwę, w której gaz ten może być szkodliwy dla organizmów żywych, prezentując jedynie dane a nie charakterystykę miejsca.

Tygodniowa rezydencja nad północnym morzem w Whitby pozwoliła nam stworzyć program na najbliższe koncerty i dostosować wizualizacje.  Na rozgrzewkę zagraliśmy koncert w The Brudenell Social Club przed chłopakami z Portico Quartet a kolejne dni spędziliśmy w willi pracując nad nowym materiałem.

Trasa Sci-Fi obejmowała łącznie 7 koncertów w Leeds, Londynie, Cambridge i Yorku i warsztaty dla studentów na York University.

Tło dla mappingu i wizualizacji było kolejną piramidową wariacją figury jaka kiedyś zaprojektowała Patrycja Ochała.
Połączone misternie 16 piramid stworzyło 3 metrową konstrukcję opartą na bambusowym szkielecie.

IMG_20131108_172233
Leeds, The Base

Koncert podzielony był na dwie części, tą naukową Sci, oraz inspirowaną nowelami Fi.

Wizualizacje były zsynchronizowane z Maxowymi patchami Radka przez midi, każda lokacja, miesiąc i wartość występowania ozonu kontrolowana była beat maszyną.
Sonifikacja, to znaczy udźwiękowienie danych przedstawiała 4 lokacje – Londyn, Pekin, Nową Zelandie oraz Saharę.

Zeskalowane dane w postaci od 1-100 jednostek ozonu reprezentowane były przez ton, beat, pitch itd a na piramidach pojawiały się pod postacią trójkątów, ich skali, gęstości tła i ogólnej jasności całej wizualizacji. Jednym słowem im więcej ozonu tym klimat stawał się mroczniejszy a dźwięki bardzo agresywne. Komunikat był prosty – Pekin w Maju nie jest najlepszym miejscem na wypoczynek jeśli zależy nam na zdrowiu a gospodarka ludzka w dużym stopniu wywiera wpływ na środowisko.

sonifikacja i wizualizacja danych
warsztaty dla studentów wraz z naukowcami z SEI

Druga część koncertów to materiał z najnowszej EP zespołu połączony z pełną gamą wizualizacji z elementami video mappingu reagującymi do dźwięku na piramidzie.
Zachęcam do słuchania, płyta dostępna do ściągnięcia z bandcampu:

Więcej artykułów o Sci-Fi tour 2013

york.ac.uk

Slatethedisco

londonist 1 / londonist 2

theculturevulture.co.uk