Sonifikacja danych na Uniwersytecie w Yorku

By Wrzesień 16, 2014 Luty 27th, 2016 różne, dynamiczne, audio, vvvv, video mapping 3d, event, video art

Konferencja na temat sonifikacji danych związanych ze zdrowiem i środowiskiem została ufundowana przez Wellcome Trust oraz Centre for Chronic Diseases and Disorders (C2D2) na University of York. Zorganizował ją  Wydział Teatru, Filmu i Telewizji oraz Sztokholmski Instytut Ochrony Środowiska przy Uniwersytecie w Yorku.

Konferencja zebrała ekspertów w dziedzinie sonifikacji, projektowania dźwięku, naukowców związanych ze zdrowiem i ochroną środowiska, aby przeanalizować i przedyskutować podejścia do pracy z dźwiękiem i danymi.

Sonifikacja polega na przedstawieniu danych w formie dźwięków, tak by słuchacze (eksperci i/lub laicy) mogli dostrzec oraz zapoznać się ze strukturami, właściwościami danych oraz ich znaczeniem.

Dźwięk może być bardzo efektywnym sposobem prezentacji i eksploracji dużych baz danych (big data), monitorowania procesów oraz przedstawiania skomplikowanych informacji w kreatywny oraz absorbujący sposób. Dźwięk, zawsze oparty na linii czasu, jest szczególnie dobry do reprezentowania danych opartych na czasie (np. ewolucja fenomenu środowiskowego w czasie), jak również prezentacji danych w czasie rzeczywistym (np. ruch mięśni może być przełożony na słuchowe sprzężenie zwrotne).

Dźwięk może ostrzegać słuchacza przed anomaliami i zdarzeniami, kiedy wzrok jest zajęty inną czynnością, a duże ilości danych mogą być przekazywane natychmiastowo w pojedynczych lub rytmicznych seriach dźwięku o konkretnej barwie.

Dodatkowo, dźwięk może pomóc w przedstawieniu korelacji i połączeń pomiędzy różnymi zestawami danych, co jest bardzo pożądanego w przypadkach, kiedy dane na temat zdrowia są mocno połączone z danymi środowiska.

Konferencja składała się z kilku paneli oraz instalacji audio, których zakończeniem był występ projektu Space F!ght prezentujący sonifikację danych NASA związanych z ozonem w dolnych partiach atmosfery. Dane zmappowane w patchu Max/MSP podawały natężenie w woltach do syntezatora modularnego Eurorack, który przetwarzał je na żywo w dźwięki.
Muzycy obecni na sali dogrywali się odpowiednio w zależności od poziomu ozonu, przedstawionego zarówno dźwiękiem jak i wizualizacjami.
Ja otrzymywałem kolejno sygnał midi zmieniający twarde dane w tabelach VVVV, całość tworzyła show, w którym dane były zarówno słyszalne jak i widoczne na naszej piramidzie w formie video mappingu.

Przeczytaj coś jeszcze:

Instalacja interaktywna – Hader / Rudnicki n... Nowa przestrzeń dla sztuki - Dni otwarte w BWA Krosno Siedziba na ul. Portiusa 4 to nie tylko nowe miejsce do pracy, ale też wyzwania, emocje, nowy...
Musical „Grease” w G2A Arena z mapping... Przygotowaliśmy video mappingowe tła dla musicalu "Grease" przy współpracy z Akademia Aktorska Artysta. Musical "Grease" to klasyk, pełen tancerzy w ...
Video Mapping na Muzeum im. rodziny Ulmów w Markow... Do projektu video mappingu na muzeum "Droga sprawiedliwych" dołączyliśmy na kilkanaście dni przed projekcją, aby wyprowadzić pierwszą część projekcji ...
Mapping na ceremonii Mistrzostw Europy w biathloni... Mieliśmy przyjemność zaprojektowania i wyświetlenia mappingu na otwarcie IBU Otwartych Mistrzostw Europy w biathlonie 2017 w Dusznikach-Zdroju. To ko...
Translate »