Skip to main content

Kilka faktów o video mappingu 3D, które powinieneś znać

 Potężne projektory video w przystępnej cenie otworzyły drogę dla młodej formy sztuki : video mapping 3D, formy która używa architektury jako tła dla projekcji. Artyści i naukowcy rozpoczęli ruch budując nowy język dla interpretowania architektury. Zaraz za nimi agencje marketingowe zaadoptowali tą technikę dla brandingu, prezentowanego na olbrzymich wieżowcach. Polityczni aktywiści podjęli dialog zmieniając eteryczne interwencje światła w architekturę w ciekawe dla oka sposoby by podkreślić problemy architektury i designu. Przeczytaj Kilka faktów o video mappingu 3D.

3D video mapping wyłonił się jako relatywnie nowa artystyczna forma. Specjalne oprogramowanie używane przez artystów pozwala rozplanować animacje i wysłać je do wybranych projektorów przekształcając fasady budynków za pomocą światła. Oświetlony i zatopiony w projekcjach budynek pozwala na nowo zinterpretować architekturę.

W ten sposób artyści przedstawiają wirtualne światy (od abstrakcyjnych po bardzo złożone video projekcje), które współgrają z teksturą fasady i historią budynku. W porównaniu do fasad medialnych, które są stałymi instalacjami świetlnymi i stanowią integralną część budynku, video mapping jest ulotny i tylko na chwile przedstawia nowe wcielenie architektury.

Dla Thorsten Bauera, dyrektora niemieckiego studia designu ta różnica jest zasadnicza:

„Czasowo ograniczone instalacje zaskakują i pozwalają na nowo zinterpretować to co już znamy […] stare jest dramatycznym punktem wyjścia nowej produkcji… Fasada ze stała instalacją jest pod jej wpływem i nie posiada własnej formy którą można skontrastować. „

PIA3038D_fotPiotrPiatek

Fasada medialna na Stadionie narodowym. fot. Piotr Piątek

Pierwsze instalacje 3d video mappingowe w kontekście urbanistycznym pojawiły się około 2005 roku. To wtedy po raz pierwszy projektory o jasności do 10.000 Ansi-Lumenów stały się osiągalne cenowo i kosztowały około 20.000 Euro. Projekcje na duża skalę wymagały nawet do 20 projektorów 15-30.000 Ansi-Lumenów na miejscu widowiska.

IMG_489612

Circle of Light / Moskwa

Dziś skanery 3D pozwalają projektantom na szybkie i precyzyjne udokumentowanie architektury a media serwery pozwalają na poprawki i dostosowanie projekcji w czasie rzeczywistym oraz dodanie interaktywnego contentu. Podstawowe narzędzia to środowiska programowania oraz soft do edycji obrazu i dźwięku. Architektura jako medium obrazu powinna zapewnić matową powierzchnie odbijającą światło dla najlepszego efektu projekcji. Z tego powodu, fasady pokryte szkłem, z efektem lustrzanym czy czarne powierzchnie są zupełnie nie praktyczne.

Jak twierdzi belgijski artysta Thomas Vaquié z kultowej grupy Antivj mapping na architekturze powinien pójść dalej niż tylko proste projekcje contentu dopasowane do wielkości rzeźby. Chodzi o uchwycenie przestrzeni, architektury, akustyki i wszystkiego co składa się na formę przed jakimkolwiek działaniem. Chodzi również o ukazanie inspirujących ruchów i punktów siły w architekturze.

Na proces tworzenia mappingu składa się nie tylko znajomość oprogramowania, to również praca koncepcyjna, rysunki i szkice , wybór estetyki i opracowanie historii jaką on prezentuje.
Wszystkie te elementy wpływają na cenę video mappingu. Koszty projekcji na budynkach można porównać ze zorganizowaniem koncertu czy przedstawiania, średnia cena za minutę to 8000 euro ale nie jest to regułą, na wycenę mappingu składa się też technika oraz jakość animacji.
Dobry video mapping to długie godziny pracy grafików i animatorów, których zadaniem jest odtworzenie wszystkich detali w 3D a później ożywienie ich tylko dla tego jednego pokazu trwającego kilka minut. Można powiedzieć, że każdy video mapping jest „szyty na miarę” i bardzo często prezentowany tylko raz. Ceny video mappingu to skomplikowany proces, w którym możemy pomóc i doradzić.

Każdy zainteresowany tematem, przy okazji wizyty we Wrocławiu powinien zobaczyć stałą instalację video mappingową w Hali Stulecia pt. „Omicron”

Z nowoczesnym zapleczem sprzętowym artyści i aktywiści nie borykają się z problemami technicznymi, ich wyzwaniem jest zainspirować odbiorców swoimi projektami. Dla projektantów przestrzeni miejskiej, video mapping ze swoja skalą w nowoczesnym mieście daje możliwość poszerzenia świadomości społeczeństwa i ukazanie problemów miasta. Dla artystów celem jest stworzenie dialogu pomiędzy nowymi mediami a architekturą. Ta forma młodej sztuki jest okazją dla każdej grupy, aby w ciekawy sposób zwrócić uwagę na to co jest dla nich najbliższe.

Na koniec polecam obejrzeć Box mapping nakreślający nowe podejście do projekcji połączonych z programowaniem.

Więcej o historii video mappingu.

Fragmenty tekstu z „Light Matters: 3D Video Mapping, Making Architecture The Screen for Our Urban Stories” 01 Oct 2013. ArchDaily. Accessed 22 Jan 2014.