Jak brzmi ozon szkodliwy dla zdrowia? Sonifkacja danych NASA

By Grudzień 5, 2013 Luty 27th, 2016 video mapping 3d, wizualizacje, space f!ght, koncert, artykuły, live VJing

Pomysłem na najnowszą trasę koncertowa Space F!ght było komunikowanie nauki i problemów społecznych przez sztukę. Dzięki współpracy dr Radka Rudnickiego z SEI ( Stockholm Environment Institute ) otrzymaliśmy plik z satelitarnych danych NASA zawierający wartości występowania ozonu na globie.

„Ozon jest gazem drażniącym, powoduje uszkodzenie błon biologicznych przez reakcje rodnikowe z ich składnikami. Po dostaniu się do komórek może hamować działanie enzymów komórkowych, wstrzymując oddychanie wewnątrzkomórkowe.” – Wiki

Występowanie ozonu rożni się w zależności od lokacji i wysokości, my postanowiliśmy zaprezentować najniższą warstwę, w której gaz ten może być szkodliwy dla organizmów żywych, prezentując jedynie dane a nie charakterystykę miejsca.

Tygodniowa rezydencja nad północnym morzem w Whitby pozwoliła nam stworzyć program na najbliższe koncerty i dostosować wizualizacje.  Na rozgrzewkę zagraliśmy koncert w The Brudenell Social Club przed chłopakami z Portico Quartet a kolejne dni spędziliśmy w willi pracując nad nowym materiałem.

Trasa Sci-Fi obejmowała łącznie 7 koncertów w Leeds, Londynie, Cambridge i Yorku i warsztaty dla studentów na York University.

Tło dla mappingu i wizualizacji było kolejną piramidową wariacją figury jaka kiedyś zaprojektowała Patrycja Ochała.
Połączone misternie 16 piramid stworzyło 3 metrową konstrukcję opartą na bambusowym szkielecie.

IMG_20131108_172233
Leeds, The Base

Koncert podzielony był na dwie części, tą naukową Sci, oraz inspirowaną nowelami Fi.

Wizualizacje były zsynchronizowane z Maxowymi patchami Radka przez midi, każda lokacja, miesiąc i wartość występowania ozonu kontrolowana była beat maszyną.
Sonifikacja, to znaczy udźwiękowienie danych przedstawiała 4 lokacje – Londyn, Pekin, Nową Zelandie oraz Saharę.

Zeskalowane dane w postaci od 1-100 jednostek ozonu reprezentowane były przez ton, beat, pitch itd a na piramidach pojawiały się pod postacią trójkątów, ich skali, gęstości tła i ogólnej jasności całej wizualizacji. Jednym słowem im więcej ozonu tym klimat stawał się mroczniejszy a dźwięki bardzo agresywne. Komunikat był prosty – Pekin w Maju nie jest najlepszym miejscem na wypoczynek jeśli zależy nam na zdrowiu a gospodarka ludzka w dużym stopniu wywiera wpływ na środowisko.

sonifikacja i wizualizacja danych
warsztaty dla studentów wraz z naukowcami z SEI

Druga część koncertów to materiał z najnowszej EP zespołu połączony z pełną gamą wizualizacji z elementami video mappingu reagującymi do dźwięku na piramidzie.
Zachęcam do słuchania, płyta dostępna do ściągnięcia z bandcampu:

Więcej artykułów o Sci-Fi tour 2013

york.ac.uk

Slatethedisco

londonist 1 / londonist 2

theculturevulture.co.uk

Translate »