Skip to main content

Ilustrowana historia Video Mappingu 3D

Wydaje się, że dopiero niedawno video mapping eksplodował jako nowa forma sztuki na festiwalach i w klubach, a sprytni marketerzy stosują go jako widowiskowe narzędzie, prawda jest jednak taka, że historia video mappingu sięga dalej niż mógłbyś sobie wyobrażać.

Jeśli spróbujesz zgooglowć „video mapping”, nie znajdziesz nic ciekawego, mającego więcej niż 7 lat. To dlatego, że akademicka nazwa video mappingu brzmi „Spatial Augmented Reality”, co można przetłumaczyć jako „Rozszerzona Rzeczywistość Przestrzenna”.  Ta forma znana jest tez jako „projection mapping„, jednak video mapping wydaje się być bardziej popularna w Europie.

W tych przykładach zostały użyte tylko prace na zróżnicowanych powierzchniach. Projekcje na płaskich, sferycznych czy cylindrycznych powierzchniach maja o wiele dłuższą historie i sięgają początku kina.

Początki video mappingu 1969

wp2dea1a53_05_06
Pierwsze znane zastosowanie projekcji na powierzchni przestrzennej datuje się na rok 1969 i otwarcie „Nawiedzonego Domu” w Disneylandzie. Mroczna przejażdżka ukazywala kilka interesujacych iluzji optycznych wliczając obciętą głowę Madame Leota w szklanej kuli i 5 kamiennych popiersi śpiewających motyw przewodni przejażdżki „Grim Grinning Ghosts”.

Przerażający (jak na tamte czasy) efekt został uzyskany przez sfilmowanie głów aktorów na 16mm filmie, a później projekcje ich twarzy na posągi.

1980

displacments

Kolejna ciekawa projekcja pojawia się w 1980 r. w instalacji video „Displacements” Michaela Naimarka. Pokój z dwoma aktorami został sfilmowany obracającą się kamerą, następnie kamera zastąpiona została projektorem, a pokój przemalowany na biało. Efektem był obracający się video mapping.


video z instalacji w Art Center College of Design (2005)

(Ta praca miała kontynuacje w 2011 podczas promocji marki Sony)

1991

projection mapping disney
Disney nie tylko był pionierem technologii video mappingu, firma posiada też najwcześniejszy patent dotyczący interaktywnej projekcji na powierzchniach przestrzennych – „Aparat i metody projekcji na trójwymiarowych obiektach„. Patent opisuje system cyfrowego malowania obiektów w parkach rozrywki.

1993

Pierwsze udane próby ściągnięcia maski budynku za pomocą aparatu fotograficznego SLR na fasadzie Harroldsa w UK.

6686774401_1bf64c66b2_z
fot – deepvisual Gary Oldknow

1994

US5687305-11

General Electric również posiada wczesny patent – „Projekcja obrazów komputerowych modeli na trójwymiarową przestrzeń”.

1998

sketch

Video mapping zaczął przyciągać większą uwagę, kiedy trafił w środowiska akademickie. „Rozszerzona rzeczywistość przestrzenna” narodziła się z pracy „The Office of the Future” opisującej świat, w którym projektory mogły pokryć każdą powierzchnię. Zamiast patrzenia się w mały ekran monitora, moglibyśmy doświadczać rozszerzonej rzeczywistości zza naszego biurka. To oznaczało komunikowanie się z pełnowymiarowymi wersjami naszych współpracowników odtwarzanych na modelach 3D. Ta praca zawierała również wzmianki o skanerze 3D działającym w czasie rzeczywistym (coś jak dzisiejszy Kinect).

1999-2001

Możecie kojarzyć Johna Uderkofflera jako projektanta interfejsu w Raporcie Mniejszości , jednak na długo wcześniej był on pionierem w pracach z interaktywnym video mappingiem.

To on przedstawił koncept  I/O Bulb (Input/Output Bulb), ewolucję zwyczajnej żarówki, w założeniu będącej nie tylko projektorem wysokiej rozdzielczości informacji, ale równocześnie kamerą zbierającą obraz i informacje z otoczenia.

Równocześnie w tym roku rozwija się projekt Shader Lamps jednego z autorów „The Office of the Future” Ramesh Raskara na University College London.

2004

Praca Raskara nabiera tempa i eksploruje on projektory ręczne (przewidując pico projektory przyszłości). Te projektory były świadome swojego położenia w przestrzeni dzięki różnorodnym sensorom. Takie projektory zostały zaprezentowane jako narzędzie do katalogowania produktów w fabrykach czy przechwytywania obrazu obiektów 3D.

2005-2006

Oliver Bimber eksploruje używanie projekcji na obrazach płaskich, dając możliwość korekcji kolorów, powiększania elementów czy dodawania dodatkowych informacji o oglądanych pracach w muzeach sztuki.

2007-2008

Video instruktażowe dla module8 stworzone prez Deepvisual trafia na youtube i staje się punktem zapalnym eksplozji video mappingu na całym świecie.

2009 ( Polska )

2f8c411501f4ef6f72b1f0c96f220202
Pierwsze video mappingi na fasadach budynków pojawiły się w Polsce podczas Nocy Muzeów na 750m² Biblioteki Raczyńskich w Poznaniu, praca wykonana przez Arkadiusza Nowakowskiego, Absolwenta ASP w Poznaniu.

2010

Pierwsza stała instalacja video mappingowa przygotowana przez  Visual Group dla banku ING na Marszałkowskiej (Warszawa), która przez wiele miesięcy po zamknięciu lokalu cieszyła oczy przechodniów.

2011

Stała instalacja video mappingowa dużego formatu została przygotowana przy współpracy z labelem AntiVJ dla Centrum Poznawczego Wrocławskiej Hali Stulecia.

Pierwsze działania Grupy Precyzja

2013

Chyba każdy widział mapping pt. „Box”, który odbił się dużym echem pod brandem The Creators Project  .

Ta projekcja to efekt połączenia robotyki, programowania, gry aktorskiej oraz jak to zwykle bywa .. światła projektora.

2014

Video mapping odgrywa coraz ważniejszą rolę w eventach i festiwalach w Polsce i za granicą. Możemy obserwować interaktywne instalacje, na mniejszą lub większą skalę. Projekcje na budynkach podczas konkursów, mappingi na samochodach czy przy sztukach teatralnych.

My z niecierpliwością czekamy, co przyniesie jutro, próbując wzbogacać tę technikę tak umiejętnie, jak tylko potrafimy.
// Notka : Jeśli pominąłem coś ważnego, proszę o informacje, chętnie dodam i rozwinę artykuł.

v 1.1 // fragmenty tłumaczone z projection-mapping.org , mrmama.tv, vjforums.info i inne.